piątek, 22 maja 2020


ŚWIATOWY DZIEŃ ŻÓŁWIA

źródło własne

"Żółw"

Gdy w skorupie smacznie śpi
Inne życie sobie śni.
I w przepięknych swych marzeniach
Biega, skacze bez wytchnienia.

Jak noc w noc on smacznie chrapie,
W rzece się z pstrągami chlapie.
We śnie susy długie robi,
Ryb ławice całe łowi.

Zawsze jest domu bliziutko.
Pływa wpław, a nie zaś łódką.
Mimo krótkich wolnych nóg
Kształtem przypomina stóg.

I z zającem w szranki staje.
Wola walki mu to daje.
Mimo, że go na to stać,
Na plecach nie może spać!

Marek Dąbrowski 

(zaczerpnięto z http://www.poezje.hdwao.pl/wiersz)


źródło własne

Żółwie, mimo iż wydają się wolne i nieporadne, to są naprawdę wyjątkowe wśród innych zwierząt. Występują prawie wszędzie, na całej naszej planecie, wyjątkiem są tylko bieguny. Spotkać je możemy w oceanach, morzach, na brzegach, na lądzie, a nawet tam, gdzie wody prawie nie ma. Potrafią nawet biegać. A poruszają się naprawdę z gracją, szczególnie w wodzie, w której mogą wytrzymać godzinami, a przecież nie potrafią pod wodą oddychać. 


źródło własne


Mają jeszcze inne niezwykłe zdolności:



1. Żółwie mają bardzo wyostrzone zmysły, widzą też kolory - mają czuły węch (pomaga im w znajdowaniu pożywienia), doskonały słuch (pomaga im usłyszeć zagrożenie), czuły zmysł dotyku (ze względów obronnych, kiedy zwierzę poczuje, że coś go dotyka, może bardzo szybko schować się w swojej skorupie) oraz świetny wzrok i rozróżniają barwy, co w świecie zwierząt jest dość rzadką zdolnością.


2. Skorupa żółwia to tak naprawdę jego kości - jest częścią jego szkieletu i rośnie razem z nim, czyli tak samo jak nasze kości; sam pancerz składa się z kości, które narastają głównie wokół żeber i kręgosłupa, i jest częścią żółwiego organizmu.

3. Żółw skórzasty potrafi pokonać 16 000 km w ciągu roku - żółwie morskie są wyjątkowo ciekawe; w przypadku żółwia skórzastego, który jest naprawdę ogromny – dorosłe osobniki osiągają 400 kg wagi, nurkują na głębokości przekraczające 1000 metrów i potrafią przemierzyć tysiące kilometrów każdego roku i dzięki temu są w stanie zasiedlać ciepłe morza i oceany na całej kuli ziemskiej.

4. Żółwie płaczą, ale to nie dlatego, że im smutno - oczy żółwia są wyposażone w kanaliki łzowe, aby te zwilżały ich gałki oczne i pomagały w utrzymywaniu czystości; kiedy żółw wychodzi na dłuższą chwilę na plażę, przez kanaliki przepuszczana jest zwiększona ilość łez, aby oczyściły się z soli. (zaczerpnięto z https://ciekawe.org).